Created with Sketch.

У центрі уваги - вовчок!

Грудень 14, 2018

Orobanche cumana (Вовчок соняшнику) – це рослина-паразит, що представляє серйозну загрозу для виробництва соняшнику в країнах Чорного моря і  Європі.

Історія вовчка

Вовчок було вперше ідентифіковано як проблему незабаром після того, як соняшник почали комерційно вирощувати в Росії в середині 19-го століття, коли в 1866 році в її центральній частині, Воронежі з’явилося перше зареєстроване зараження.

Вовчок, ймовірно, впливав на соняшник і раніше, але вченим потрібен був якийсь час, щоб ідентифікувати його як проблему. Рослина проводить більшу частину свого часу під землею, виходячи тільки пізно з грунту, щоб зацвісти і посіяти своє насіння.

Поширення вовчка

Поширення вовчка слідувало за розширенням виробництва соняшнику з Росії через Україну, Молдову, Румунію, Болгарію, Угорщину, і в даний час він присутній у всіх країнах, де вирощуються соняшник навколо Чорного моря і Південній Європі.

В даний час він також зачіпає сільськогосподарські культури, в тому числі в Іспанії, де про це вперше було повідомлено в 1958 році, а недавно у Франції – в 2009 році, в той час як в 1992 році в Південній Австралії з’явився ще один вид вовчка, занесений в список як Orobanche ramosa, і став причиною програми знищення посівів. Все вказує на те, що поширення вовчка триває в регіонах вирощування соняшнику, чому сприяє його вельми успішна здатність поширювати насіння і швидка еволюція більш агресивних біотипів.

Вважається, що різні види вовчка заражають 16 мільйонів гектарів посівних площ по всьому світу і зачіпають близько 50% світових врожаїв соняшнику. В деяких регіонах, де вовчок є проблемою, виробники взагалі відмовилися від виробництва чутливих культур.

Біологія вовчка

Вовчок – це однорічні рослини, які щороку зростають з насіння. Їм не вистачає хлорофілу, і тому вони не можуть фотосинтезувати; замість цього вони отримують запаси вуглецю, азоту і неорганічних речовин шляхом паразитування на коренях рослин-господарів.

Основні біологічні характеристики

• Рослини вовчка проводять більшу частину свого часу під землею.

• Стебла з’являються через 35 днів після посіву  в залежності від типу грунту, вологості грунту, температури повітря і грунту та рослини-господаря.

• Цвітіння і виробництво насіння відбувається через 18-20 днів після появи сходів.

• Насіння дуже маленьке, 200-300 мкм і схоже на мелений перець за зовнішнім виглядом.

• Кількість насіння на квітку становить 2,500 – 10,500. Окремі рослини вовчка можуть дати більш ніж 87 000 насіння.

• Насіння легко поширюється вітром, водою, машинами, худобою і забрудненими культурами.

• Насіння може стати електростатично зарядженим і чіплятися за метал і пластик.
• Насіння залишається життєздатним протягом десятиліть з моменту потрапляння в грунт.

Проростання насіння вовчка є двоетапним процесом, що вимагає кондиціонування насіння у вологому теплому грунті (від 20 до 25 ° C) і потім наявності відповідного господаря, який виділяє хімічні сполуки в ризосферу навколо його коріння.
Коли умови для проростання є слушними, насіння вовчка виробляють кореневу зародкову трубку, яка прикріплюється до кореню господаря. Зародкова трубка має довжину всього кілька міліметрів, і якщо вона не прикріплюється до кореню господаря вчасно, то швидко вмирає. Успішно прикріплена зародкова трубка використовує комбінацію механічного впливу і ферментів для проникнення в кореневий епідерміс господаря і з’єднання з судинною системою; в якийсь момент прикріплена рослина вовчка витягує поживні речовини і воду від свого господаря і паразитує.

Економічне значення вовчка

Вовчок в даний час вважається найбільш важливим біотичних чинником, що обмежує урожай соняшнику в Південній Європі та регіоні Чорного моря.

Рослини соняшнику, заражені вовчком, відстають у рості, мають менші кошики, і загальні втрати врожаю можуть становити від 20% до 100%.

Фітосанітарні наслідки застосування вовчка

Orobanche cumana, як і багато інших видів вовчка, занесений в список і обмежений фітосанітарними правилами більшості країн.Насіння легко транспортуються в забруднених посівах, так як візуально ідентифікувати дрібне насіння надзвичайно складно. Однак, недавно були розроблені молекулярні методи, що дозволяють визначити кількість насіння паразита на кілограм насіння для посіву.

Стратегії управління для вовчка

Успіх вовчка полягає в її здатності швидко формувати істотний запас насіння в грунті. Будь-яка стратегія управління повинна бути спрямована на скорочення банку насіння при одночасній мінімізації виробництва і поширення нових насіння.

Культури в пастці

Дослідники виявили можливі сприйнятливі види рослин, такі як жито, кукурудза, сорго та просо, які можна було б використовувати для стимуляції проростання насіння вовчка та зменшення кількості насіння в грунті, але про це поки не повідомлялося в умовах поля.

 Механічне управління

Ретельне видалення пагонів вручну може привести до скорочення банку насіння, якщо при цьому не розтрушвати насіння. Це звичайно не дієвий варіант для з великомасштабних комерційних посівів, плюс вигода від існуючого врожаю вже буде обмежена, так як більша частина збитку нанесена до цього.

Біологічний контроль

Дослідники виявили можливі організми біологічного контролю, в тому числі гриби Fusarium і Aspergillus і муху Phyomyza Orobanchia, чиї личинки перешкоджають утворенню насіння в капсулі для насіння, проте такі методи комерційно недоступні.

Хімічний контроль

Стратегії хімічного контролю повинні бути спрямовані на знищення паразитуючої рослини, щоб зменшити кількість насіння вовчка в насіннєвому банку і контролювати вовчка в системі чутливих культур соняшнику. Знищення паразитуючого вимагає професійної всебічної агрономії під час сівозміни, щоб зменшити можливості вовчка прорости і дати ще більше насіння.Це можна зробити за допомогою виборчого контролю бур’янів в культурах або загального контролю рослинності, використовуючи неселективні гербіциди, такі як гліфосат, між культурами або комбінацією обох. Контроль вовчка в культурі, що подавляється,  стає більш складним завданням, так як рослина проводить більшу частину свого життя під землею і не має фотосинтетичної системи, що ускладнює контроль за допомогою використання традиційних гербіцидів. Було показано, що хлорсульфурон, імазапік, імазапір, імазетапір, оксіфлуорфен, сульфанілмочевина і трифлуралін володіють різними рівнями контролю, але також вирішальне значення відіграє час внесення. Будь-який  гербіцид повинен використовуватися відповідно до місцевого законодавства про пестициди.

Опір господаря

Ефективний контроль над вовчком в соняшнику в значній мірі базується на використанні стійких сортів, які вперше були визнані в Росії в 1912 році, і з тих пір ведуться дослідження.У міру того, як розробляються нові стійкі сорти соняшнику, кожні 20 років з’являються нові вірулентні раси вовчка, що означає необхідність продовження досліджень стійкості рослин-господарів.

Clearfield®

Clearfield® і Clearfield® Plus Production System використовують традиційні методи селекції рослин для створення сортів соняшнику, які стійкі до імідазоліноновим гербіцидів, в той час як звичайні сорти соняшнику чутливі до імідазолінонових гербіцидів. Це дозволяє ефективно боротися з бур’янами протягом усього сезону для широкого спектра широколистяних і трав’янистих бур’янів, включаючи вовчка.

Комплексна боротьба з шкідниками

Ефективний контроль над вовчка ґрунтується на підході IPM (Integrated Pest Management), що включає деякі або всі перераховані вище стратегії управління в залежності від сезону і культури.

Нинішня ситуація з вовчком

Болгарія

Поява і поширення нових біотипів вовчка збільшилася відповідно з виробництвом соняшнику, хоча розробка і використання високостійких сортів допомогли вирішити проблему. УгорщинаДослідження показують, що ризик соняшнику може збільшитися через посушливі умови і появи більш вірулентних біотипів вовчка, особливо в південно-центральних і північно-західних регіонах. МолдоваПро появу вовчка в Республіці Молдова вперше згадується в 1937 році, і сьогодні на цій території присутні всі раси вовчка, а кількість уражених територій збільшилася.

Румунія

Вовчок стала більш серйозною проблемою в Румунії, де 60% посівних площ соняшнику в даний час заражено вовчка. Найбільш небезпечні біотипи знаходяться в південно-східному регіоні Добруджа.

Російська Федерація

Найбільш небезпечні біотипи вовчка в даний час виявлені в Ростовській, Воронезькій, Волгоградській, Саратовської, Оренбурзької, Ставропольської і Краснодарській областях. У північній частині Краснодара, що межує з Ростовською областю, вовчок почала поширюватися там після тривалої відсутності.

Україна

Україна є одним з найбільших в світі виробників соняшнику, і, за оцінками, 70% посівних площ в даний час заражено вовчка, що обумовлено збільшенням площ соняшнику і короткими сівозмінами. Вовчок соняшнику є найбільш важливою проблемою в посівах соняшнику на півдні і південному сході України.

 

Майбутнє

Дослідники продовжать вивчати нові методи контролю та викорінення вовчка з деякими цікавими розробками використання культур-пасток, біологічний контроль і потенціалу обробки насіння.Селекціонерам потрібно продовжувати пошук більш стійких генів, щоб випереджати здатність паразитів розвиватися і долати стійкість рослин-господарів за допомогою все більш агресивних біотипів. Поєднання гербіциду і генетичної стійкості може забезпечити більш довгострокову стійкість до боротьби з в майбутньому.Технологія Clearfield пропонується в якості опції управління.

Зв’яжіться з Nuseed для отримання додаткової інформації про стійкі до вовчка продуктах.

 

Кілька слів з індустрії:

 Міжнародний консультант по сільському господарству Лоуренс Річмонд, керуючий фермами в Україні та Румунії, використовує соняшник з технологією Clearfield для контролю вовчка, каже: «Якщо ми використовуємо стандартні сорти соняшнику, то у нас є проблеми з вовчком, це грабіжник врожаю, але ми використовуємо Clearfield соняшник і це значно спрощує проблему.

 

Менеджер і старший брокер в Agricore, Петар Дімітров, торговець олійними культурами в Болгарії, сказав: «На півдні країни як і раніше є поля, у яких є проблема з вовчком, в основному тому, що вони використовують насіння, які не є стійкими , і через відсутність належних сівозмін. На півночі проблема більш-менш вирішена, це питання вибору правильного насіння і технологій, таких як Clearfield ».   

 

Related Articles

Світові тенденції у виробництві соняшнику

Соняшник продовжує сяяти Небувало високий урожай  соняшнику в минулому році тільки підсилив і так високий…

Показати більше

ВПЛИВ КЛІМАТИЧНИХ ЗМІН НА ВИРОЩУВАННЯ СОНЯШНИКУ

Соняшник – це витривала культура, здатна виробляти життєздатні врожаї навіть у спекотні сухі сезони, але…

Показати більше

Clearfield – проста опція для боротьби з бур’янами

Clearfield – це не генетично модифікована (НЕ ГМ) ознака толерантності до гербіцидів, який застосовується до…

Показати більше

Високоолеїнова олія корисна для споживачів і вигідна для виробників

Високоолеїнова олія корисна для споживачів і вигідна для виробників Портфоліо високоякісного високоолеїнового соняшнику Nuseed забезпечує…

Показати більше